Endüstriyel tasarım’ın başlayıp bittiği yeri net olarak çizmekte fayda var

Bir ürünün tüm özelliklerini ID (industrial design) çıktısı olarak değerlendiremeyiz. Bir cep telefonunun kablosuz internete bağlanabiliyor olması ya da bir cihazın içerisinde bluetooth, GPS v.s. bulunması bir ID özellikleri değildir.

Eğer arayüzü tasarımcı tasarlıyorsa ve arayüz tasarımının donanım ile doğrudan ilişkisi varsa bu durumda arayüzü özeliklerini tasarım özelliği olarak sayabiliriz. Ama eğer bir dokunmatik ekrandan bahsediyorsak ve dokunmatik ekranın içerisindeki tüm senaryoları başka bir ekip tasarlıyorsa ve arayüz ile donanınım doğrudan bir ilişkisi yoksa tasarımcının elektronik ürün özelliklerini bir endüstriyel tasarım özelliği olarak sunması doğru değildir.

Ürün elektroniklerine ilkel şekilde yaklaşmaya çalışın

Günümüzde elektronik yazılım ve donanımlar çok üstün özellikler içeriyor. Artık çoğu telefonun içerisinde bir işletim sistemi var. İşletim sisteminin altında çalışan donanım sürücüleri var (donanım sürücüleri, işletim sisteminden gelen emirleri donanımlara ileten yazılımlardır) Bir işletim sistemi artık tek başına hiç birşey yapamıyor. İşletim sisteminin bir ihtiyacı karşılayabilmesi için üzerlerinde programların kurulması ve çalışması gerekiyor.

Bir endüstriyel tasarımcının bu karmaşık sistemin içerisine girerek bir taşın üzerine taş koyması zordur. Ama tasarımcının ürün elektroniğini ilkel şekilde ele alarak her detayına hakim olması mümkündür.

Mesela bir tasarımcı renkli bir TFT ekran kullanmak yerine renksiz bir LCD ekran kullanıp LCDnin şeffaf olabilme özelliğini öne çıkararak teknolojiyi şimdiye kadar hiç kullanılmadığı şekli ile değerlendirebilir.

Bu şekilde oluşturulmuş piyasada çok fazla örnek var. İleride blog içerisine bu örnekleri ekleyeceğim.

Yaşlılar ve engelliler için özel ürün yapmaya çalışmayın

Yaşlılar ve engelliler için özel ürün yapmaya çalışmayın, yaptığınız her ürünü engelli ve yaşıların kullanacağı şekilde tasarlayın. Alım güçlerinin azlığından dolayı ve tüm kullanıcılar arasında bir azınlık oldukları için üreticiler hep yaşlıları ve engellileri ihmal ederler. Bu durumda sizin “ben engelliler için bir ürün yapıyorum” önerisi firmalar tarafından geri çevrilebilir. Siz yaptığınız tüm ürünleri engelliler ve yaşlıları da düşünerek tasarlayın.

Bir ürünü bir yaşlının kullanabiliyor olması, o ürünün iyi bir tasarım olduğunun kanıtıdır. Eğer yaşlı bir insan elektronik bir ürünü kullanabiliyorsa o ürün tüm insanların kullanabileceği kadar yalın ve basittir demektir. Eğer bir ürünün üzerindeki yazıları yaşlılar görebiliyorsa onu tüm insanlar görebilecektir demektir. Eğer bir ürünü sağ kolu olmayan bir insan kullanabiliyorsa o ürünü sağ eli tam olarak çalışmayan biri de kullanabilecektir demektir.

Segmentasyon

Firmalar tüm insanlara aynı ürünü satabilmeyi her zaman isterler ama bir ürünü tüm kullanıcılara hitap etmeyeceği için insanları kümelere ayırıyorlar.

Firmalar bazen düşündükleri segmentasyon için ürünler üretirler bazen de akıllarındaki segmentasyon için bir marka ve kurum kimliği oluşturup ürünlerini bu marka altında kullanıcılara sunarlar.

Market segmentasyonu için oluşturulmuş bir alt marka için yeni alt segmentasyonlar oluşturmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer marka belirli bir segmentasyona hitap ediyorsa o segmenti iyi analiz edip ona uygun ürünler tasarlamak daha doğru sonuçlara götürebilir.

Firmanın yaptığı tüm segmentasyonlarda üretilen ürünler karlılık getirmesi gerekiyor. Bunun iki yolu var, yüksek adet düşük fiyat ya da düşük adet yüksek fiyat. Tasarladığınız ürün bir taraftan dar bir segmente hitap edip diğer taraftan pahalıya satılamıyorsa ve bir de üstüne üstlük pahalıya mal oluyorsa bu durumda firma zarar edebilir ve tasarım fikrinize sıcak bakmayabilir.